Radiowizjografia i jej korzyści dla pacjenta


Jeśli mówimy o korzyściach dla pacjenta płynących z radiowizjografii, w dużej mierze będziemy rozważać też korzyści samego stomatologa. W medycynie te dwie rzeczy są zawsze bardzo ściśle związane i chociaż nie istnieje miedzy nimi przełożenie rodzaju jeden do jednego, korzyści zazwyczaj są obopólne.

Najważniejszą z zalet, jakie niesie z sobą radiowizjografia, jest oczywiście możliwość natychmiastowego zdiagnozowania stanu tkanek, które nie są widoczne gołym okiem i bez takiego urządzenia lekarz stomatolog musiałby albo działać na ślepo w oparciu o swoją intuicję i tak zwany wyedukowane zgadywanie, albo odesłać pacjenta do specjalisty od radiografii przed podjęciem dalszych kroków. Istnieje oczywiście możliwość skorzystania z urządzenia rentgenowskiego starego typu umieszczonego w gabinecie dentystycznym, ale jest to nieporównywalnie gorsze rozwiązanie, do czego przejdziemy. Możliwość szybkiej i dokładnej diagnozy to możliwość szybkiego i dokładnego leczenia.

Radiowizjografia dla pacjenta jest bardzo mało uciążliwa. Klasyczne aparaty rentgenowskie to urządzenia duże, nieporęczne i robienie zdjęcia jamy ustnej czasami potrafiło wyglądać nie inaczej, niż robienie zdjęcia klatki piersiowej lub innego zdjęcia o bardzo dużym zasięgu. W przypadku radiografii cyfrowej rozwój technologii doszedł już do takiego poziomu, że w zdecydowanej większości przypadków wystarczy już tylko włożyć do ust mały czujnik i to wszystko, czym pacjent musi się przejmować. Dla absolutnego bezpieczeństwa stomatolog zarzuci jeszcze specjalną ołowianą kamizelkę ochronną na klatkę piersiową, ale prawda jest taka, że nawet jeśli by jej nie było, dawka promieniowania nie stanowiłaby żadnego zagrożenia. Co więcej, dbałość o komfort pacjenta doszła judo takiego poziomu, że czujniki umieszczane w ustach mają obły kształt, dzięki czemu są minimalnie droższe w produkcji, ale za to w żaden sposób nie uwierają i nie powodują dyskomfortu.

Bardzo ciekawa jest możliwość wyświetlenia zdjęć bezpośrednio dla pacjenta na monitorze dołączonym do całego systemu fotela dentystycznego. Nie wszystkie urządzenia oczywiście oferują taką możliwość, ale jeśli zainwestujemy trochę więcej w kompletny sprzęt, istnieje możliwość, że będziemy mogli pokazać naszemu pacjentowi w kolorze, co się dzieje i co będziemy robić. Wbrew pozorom, ma to bardzo dobre działanie uspokajające.


Sorry, comments are closed!